Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terry Farrel

Terry Farrell je americká herečka a bývalá modelka. Pochází Cedar Rapids v Iowě, kde se narodila 19.listopadu 1968 Kay Carol Christine Bendickson a Edwinovi Farrellovi. Její matka se ovšem brzo na to rozešla s jejím otcem a vzala si Davida Grussendorfa, který ji adoptoval. Její kroky ke karieře modelky a herečky se datují k roku 1978, kdy odchází ze svého rodného města do Mexico city, jako student na výměnný program, kde byla objevena díky její výšce modeligovou agenturou z New Yorku. Krátce po šestnáctých narozeninách podepsala lukrativní smlouvu s Mademoselle.


Terryina herecká kariera se rozvíjela postupně. Po 18-ti měscících u modelingu začala studovat herectví u Kate McGregor Stewart, přesto modeling byl u ní stále na prvním místě. První role se datuje k roku 1983, kdy se objevila v seriálu PAPER DOLLS, kde si zahrála modelku. Následně si zahrála ve filmu BACK TO SCHOOL společně s Rodneyem Dangefieldem. Na začátku roku 1989 začala studovat herectví u Stelly Adller, což byl pro ní zlomový moment protože od té doby se ukázala v nespočtu epizodních rolí v seriálech jako byl QUANTUM LEAP nebo THE CROSBY SHOW. V roce 1992 byla obsazena do americké verze kultovního britského sitcomu RED DWARF, kde si zahrála kočku (kocour v anglické verzi). Natočil se pilot a poté byl projekt zrušen, což možná bylo jen dobře.

V roce 1993 dostala konečně pořádnou roli, byla obsazena do seriálu STAR TREK DEEP SPACE NINE, kde hrála poručíka Jadzii Dax. Tuto roli hrála bezmála šest řad seriálu. Poté ze seriálu hlavně kvůli dalšímu projektu BECKER odešla. Nicméně její rozchod s DS9 nebyl moc v poklidu, o čemž svědčí fakt že její postava byla na konci řady zabita a samotná herečka odmítla být spojována jakoliv se seriálem v budoucnosti. Proto byly v další řadě ve flasbacích vystřihnuty scény ve kterých hrála, její postava byla pouze zminována. Zpět ale její herecké karieře. V již zmíněném Backerovi odehrála bezmála čtyři řady, než byla nahrazena Nancy Travis. Poté propůčila hlas ve filmu TIPPING THE RIFT. Naposled se ukázala ve filmech GLEASON, PSYCHIC MURDERS nebo CODE 11-14.

To je zatím ze jejího herecké kariery vše. Takže se pustím do soukromí. Terry je vdaná za Briana Bakera, se kterým žije v Hershey v Pennsylvanii. Má sestru Christine, která je stejně jako ona adoptována Davidem Grussendorfem. Jako zajímavost mohu uvést že na její počest byl pojmenován asteroid 26734 – tarryfarrell, který byl objeven v roce 2001 Williamem KwongemYu Yeong.