Jdi na obsah Jdi na menu
 


Colm Meaney

Kudrnatý Colm J. Meaney pochází z irského Dublinu. Po škole nějaký čas navštěvoval rybářský kurz, ve čtrnácti začal studovat na herecké škole “Abbey Theatre”, stal se členem Irského národního divadla, pak dalších osm let s různými divadelními společnostmi, například s levicovým uskupením “7:84”, cestoval po Anglii. Koncem 70. let působil s Gabrielem Byrnem a Stephenem Reaou v dublinské herecké společnosti “Focus”. V roce 1982 vycestoval do USA a nějakou dobu se pak pohyboval střídavě po newyorských a londýnských divadelních prknech. Poměrně úspěšné filmové kariéře předcházel “televizní debut” v seriálu “Z-Cars” (1978), mihl se v seriálu “Remington Steele” (1982) i v romantickém krimiseriálu dvojice Shepherdová-Willis “Moonlighting – Měsíční svit” (1985).


V roce 1987 se jako Miles Edward O'Brien objevil v pilotní epizodě populárního seriálu “Star Trek: Nová generace” s názvem “Encounter At Farpoint” (1987) a rychle se stal řádným členem posádky. V roce 1993, s rozjezdem odnože “Star Trek: Hluboký Vesmír Devět”, opustil ”Novou Generaci” a v “Hlubokém Vesmíru” setrval až do jeho závěrečného dílu v roce 1999. Na svém kontě má celkem 225 dílů “Star Treku” (52+173) a v tomto smyslu mu patří 2. pomyslná příčka, hned za Michaelem Dornem (280 dílů). Meaney se, stejně jako Patrick Stewart nebo Armin Shimerman, objevil v pilotních dílech dvou různých řad “Star Treku” a je také jedním ze šesti herců, kteří si zahráli v posledních dílech dvou různých řad tohoto seriálu.

S romantickým dramatem NAVŠTIVTE RÁJ (1990) se začala jeho spolupráce s režisérem Alanem Parkerem. Ve třech filmových adaptacích Doyleho trilogie “The Barrytown Trilogy”, zasazené do fiktivního chudého dublinského předměstí z 80. let, sehrál pod různými jmény stejnou postavu (kvůli právům se měnilo jméno jeho filmové rodiny), patří sem: COMMITMENTS Alana Parkera (1991- podle ankety fanoušků z roku 2005 mimochodem nejlepší irský film všech dob), NEZVANÝ (1993- nominace na Zlatý glóbus pro “nejlepšího herce”) a MARINGOTKA (1996). Žádný jiný herec se neobjevil ve všech třech těchto filmech. Jako fanatický zastánce vegetariánství se předvedl v komedii VÍTEJTE VE WELLVILLE (1994), opět v režii Alana Parkera. Majitele hostince, pyšného a protřelého Velšana, si vystřihl v komedii s Hughem Grantem a Tarou Fitzgeraldovou ANGLIČAN, KTERÝ VYLEZL NA KOPEC (A SLEZL Z HORY) (1995).

Pamatovat si ho můžeme i z vedlejších úloh poměrně známých snímků SMRTONOSNÁ PAST 2 (1990) s Brucem Willisem, DICK TRACY (1990) s Warrenem Beattym a Al Pacinem, PŘEPADENÍ V PACIFIKU (1992) se Stevenem Seagalem, POSLEDNÍ MOHYKÁN (1992) s Danielem Day-Lewisem a Madeleine Stowe, NAVŽDY A DALEKO (1992) s dvojicí Kidmanová-Cruise nebo CON AIR (1997) s Nicolasem Cagem. V dobrodružném snímku KNOFLÍKOVÁ VÁLKA (1994) si zahrál se svojí tehdejší ženou Bairbre Dowlingovou. V roce 1999, po skončení produkce seriálu “Star Trek: Hluboký Vesmír Devět” , se Meaney vrátil ke svým divadelním kořenům a jako porodník závislý na éteru se objevil v mimobroadwayské produkci "Pravidla moštárny – Část první: Zde v St Cloud's", což bylo jeho první newyorské představení po malé roli v broadwayském představení Whitemoreovy hry "Prolomit kód" (1988) s Derekem Jacobim.

Ve třech dílech seriálu “Stargate: Atlantis” (2004) ztvárnil Cowena, vůdce civilizace žíjící pod povrchem planety Genii (zajímavost: kolega Rene Auberjonois ze “Star Treku” hrál také v jednom díle série“Stargate”, konkrétně v "Stargate SG-1", a také vůdce podzemní civilizace), dvakrát hostoval v seriálu “Zákon a pořádek: Zločinné úmysly” (2001) a jako Bob O'Donnell se v roce 2007 objevil v seriále “Muži na stromech” (2006). K jeho jevištním rolím patří ta z produkce “Old Vic”, konkrétně z O'Neillova dramatu “Měsíc pro smolaře”. V dubnu 2008 s ním byla v Británii uvedena komedie s názvem THREE AND OUT (2008).

V letech 1977 – 1994 žil Colm Meaney s irskou herečkou Bairbre Dowlingovou, v březnu 2007 se oženil znovu a vzal si Ines Glorianovou. Je velkým fanouškem dablinského “gaelic football” týmu Shamrock Rovers a není příbuzný spisovatele sci-fi Johna Meaneyho, ačkoli tento má bratra, který se také jmenuje Colm.