Jdi na obsah Jdi na menu
 


Data

250px-datatng.jpg

Dat (anglicky Data), ztvárněný Brentem Spinerem, je fiktivní postava v seriálech a filmech Star Treku. Jde o nadporučíka ve funkci operačního důstojníka na palubě USS Enterprise D. Znám je především z událostí seriálu Nová Generace, ale vyskytuje se i v několika celovečerních filmech.


Historie


Dat byl sestaven a poprvé aktivován roku 2336 doktorem Soongem a jeho ženou na planetě Omicron Theta. Po zničení všeho živého Krystalickou bytostí byl nalezen lodí USS Tripoli a v roce 2341 se dostává na akademii hvězdné flotily, kterou po 4 letech úspěšně absolvuje. V průběhu padesátých let 24. století slouží na federační lodi USS Trieste a to až do roku 2363, kdy je převelen a vlajkovou loď federace USS Enterprise D, jejíž velení přebírá kapitán Jean-Luc Picard.

Za dobu služby na Enterprise objevuje svého prvního bratra Lora, který je mnohem dokonalejší v oblasti lidského chápání a citů, ale který rovněž oplývá zlými úmysly. Rovněž během služby sestaví Lal – umělou bytost, dívku kterou bere a vydává za svou vlastní dceru.

Roku 2372, po zničení lodi je převelen na novou Enterprise E, kde pracuje se stejnou posádkou. Při službách na této lodi objevuje roku 2379 svého 2. bratra B-4, který je zase jasně zaostalejší oproti Datovi, ale zjevně z důvodu, že nemohl získávat informace. Dat se proto rozhodne přehrát do B-4 svou paměť včetně všech vytvořených programů. Krátce na to je Dat zničen při explozi Romulské lodi, odkud stihne zachránit kapitána Picarda.

 

Rubriky

Brent Spiner

Příspěvků: 0