Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brent Spiner

Brent Spiner se narodil a vyrůstal ve městě Houston v Texasu jako druhý syn rodičů Sylvie a Jacka Spinerových. Jeho otec však nedlouho po jeho narození umírá a Brent tak začíná vyrůstat bez otce. Během jeho dospívání se jeho matka ještě jednou provdala a rozvedla.


V dětství působil ve školním dramatickém kroužku, což ho podle jeho vlastních slov nejvíce ovlivnilo při volbě budoucího profesního života. Své první větší herecké krůčky učinil při studiu na vysoké škole, kdy začal vystupovat na prknech Hudebního divadla v Houstonu, kde vedle herectví dostal příležitost uplatnit i své pěvecké vlohy. Po přestěhování do New Yorku se objevil v několika divadelních hrách na Broadwayi . V roce 1980 si zahrál ve snímku Woodyho Allena VZPOMÍNKY NA HVĚZDNÝ PRACH.

Další roky byly pro Brenta spíše ve znamení menších hereckých rolí. Objevil se například jako epizodní postava v seriálech CHEERS, KRAJNÍ MEZE, NIGHT COURT nebo HILL STREET BLUES. V této době ale zároveň dostává možnost zahrát si v seriálu STAR TREK: NOVÁ GENERACE vznikajícím na motivy původního vědeckofantastického seriálu Gena Roddeberryho. Brent Spiner tak získává svou životní roli androida Data, důstojníka na hvězdné lodi Enterprise, který sní o tom se co nejvíce podobat člověku. Seriál, odehrávající se 100 let po originální sérii, se natáčel v letech 1987 až 1994 a dočkal se postupně 4 celovečerních filmů, kde na tom posledním v řadě STAR TREK NEMESIS z roku 2002 se Brent podílel rovněž jako scénárista. Za film STAR TREK PRVNÍ KONTAKT získal roku 1997 v Saturn Awards cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

V roce 1997 se Brent vrátil na Broadway v roli Johna Adamse v muzikálu 1776, za kterou byl nominován na Drama Desk award v kategorii Nejlepší muzikálový herec. Do povědomí diváka se dále mohl zapsat například v roli kontroverzního vědce Dr. Brackishe Okuny ve filmu DEN NEZÁVISLOSTI, za kterou byl v Saturn Awards opět nominován za nejlepší mužskou vedlejší roli. Na plátnech kin se naposledy objevil jako Dr. Strom ve filmu SUPERHERO MOVIE.

Brent Spiner působí rovněž jako profesionální zpěvák. Vydal celkem dvě alba, Ol' Yellow Eyes Is Back v roce 1991 a album Dreamland v roce 2008.