Jdi na obsah Jdi na menu
 


Levar Burton

Rodným jménem Levardis Robert Martyn Burton Jr. Narodil se v roce 1957 v americké vojenské nemocnici v německém městě Landstuhl. Jeho otec byl vojákem z povolání. Burton ve třinácti letech navštěvoval seminář pro budoucí kněze. Později se ale rozhodl pro herectví a vystudoval kalifornskou divadelní univerzitu. Před kamerou se poprvé objevil ještě během studií, ztvárnil mladého otroka Kuntu Kinteho v seriálu KOŘENY (1979). Za ztvárnění postavy byl oceněn.


V roce 1987 ho zvolili pro roli slepého poručíka Geordiho LaForge v seriálu STAR TREK:Nová Generace. Tato postava se stala jeho nejslavnější. V seriálu hrál Burton celkem sedm let a Geordiho ztvárnil i na filmovém plátně ve čtyřech filmech. Některé epizody seriálu i režíroval. Režisérské řemeslo se mu zalíbilo, před kameru se mnohokrát postavil také při natáčení dalších trekovských seriálů. V roce 2003 byl držitelem osobního rekordu: nejvíce natočených epizod různých Star Trek seriálů jeho hercem.

Po posledním ze série filmů, STAR TREK: Nemesis (2002), Burton doufá, že se posádka ještě na filmovém plátně sejde. Na natáčení seriálu vzpomíná velice rád, jak říká, bylo to krásných sedm let a získal také přátele na celý život. S fenoménem Star Trek je jeho život už navždy velmi úzce spjat. V jednom rozhovoru zavzpomínal, že už jako malý kluk rád sledoval epizody klasického Star Treku.

Svou budoucí ženu Stephanii poznal v průběhu natáčení pokračování seriálu Kořeny koncem osmdesátých letech. V roce 1992 se vzali. Mají spolu dvě děti, syna a dceru. LeVar Burton je autorem jednoho sci-fi románu, který však nesouvisí se Star Trekem. Hojně sponzoruje nadace, které podporují celosvětovou dětskou gramotnost. V roce 1990 získal svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.