Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deforest Kelley

Rodným jménem Jackson DeForest Kelley se narodil 20. ledna 1920 v Georgii. Byl synem duchovního, matka byla v domácnosti. Střední školu ukončil v šestnácti letech. Nejprve uvažoval o kariéře zpěváka. V sedmnácti letech se rozhodl pro herectví, i přes nevůli otce.


Přestěhoval se do Kalifornie, kde zpočátku bral různá zaměstnání. Jeden slavný divadelní režisér si ho všiml při obědě v restauraci, a najal ho jako herce do své hry. Od té doby se začal věnovat divadlu, byl členem divadelního spolku, kde se seznámil se svou budoucí ženou. Brzy si mladého divadelního herce všimli hledači filmových talentů. Předvídali mu zářivou hereckou budoucnost. Dvakrát byl pozván na casting, ale nic z toho nebylo. Pokračoval proto v divadelní práci. Začala válka a Kelley byl nasazen mezi válečné piloty v Novém Mexiku. Hned po skončení války se oženil.

Jako statistovi se mu tentokrát povedlo zaujmout a získal smlouvu se společností Paramount. Na mladého herce čekaly první filmové úspěchy. Se svou ženou se na tři roky přestěhoval do New Yorku, kde se opět věnoval divadlu. Vrátil se zpět do Hollywoodu, kde začal dostávat role v mnoha westernech a televizních seriálech.

Jeho nejslavnější postavou se stal doktor McCoy v kultovním seriálu STAR TREK (1966). Původně zde měl přitom hrát vulkance Spocka. Po dokončení série Kelley nějaký čas nebral role a působil jen v divadle. Od konce sedmdesátých let hrál postavu doktora McCoye v šesti navazujících celovečerních filmech.

V roce 1991 obdržel svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Nabídli mu i roli v sedmém filmu STAR TREK: GENERATIONS (1994). Kelley to ale odmítl kvůli zdravotním problémům.

V soukromí byl autorem několika knih poezie. Jednou se v rozhovoru vyjádřil, že role ve westernech ho bavily nejvíce. Roku 1998 obdržel ocenění “Golden Cowboy” jako výraz pocty za jeho dřívější práci v tomto žánru. Zemřel v červnu 1999 v nedožitých osmdesáti letech na rakovinu žaludku.