Jdi na obsah Jdi na menu
 


Scotty

montgomery-scott-scotty.jpgMontgomery Scott je fiktivní postava lodního vrchního inženýra, kterou ztvárnil James Doohan, vyskytující se v seriálu Star Trek: The Original Series, Star Trek: The Next Generation, ale také v řadě celovečerních filmů, knížek, komiksů a počítačových her.

 

Životopis

 

Scotty se narodil ve skotském městečku Linlithgow roku 2222 a proto v originálním znění Star Trek: The Original Series má skotský přízvuk. Na lodi USS Enterprise zastával funkci druhého důstojníka a vrchního inženýra. Jeho hlavním pracovním prostředím tedy byla strojovna lodi, ale v nepřítomnosti kapitána Kirka a prvního důstojníka Spocka velel několikrát lodi sám.

Ve filmu Star Trek III: Pátrání po Spockovi je Montgomery Scott povýšen na kapitána, avšak sabotuje svou loď USS Excelsior, aby se mohl připojit k posádce Enterprise a společně s kapitánem Kirkem najít Spocka.

Jak ve standardních událostech, tak v paralelní realitě filmu Star Trek (2009) vystupuje Scotty jako nadšenec pro nové technologie a nečiní mu nejmenší potíže se sžít s lodí. V průběhu seriálové a filmové řady Enterprise mnohokrát pomohl vyřešit technické potíže s energií, fazery, motory, warp pohonem apod.

Převážně v seriálu The Original Series jde o hrdého Skota, který na svou zem a čest nedá dopustit. Jeho oblíbeným alkoholickým nápojem je samozřejmě skotská whisky a občas tráví volné chvíle hraním na dudy.

 

 

Rubriky

James Doohan

Příspěvků: 0