Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sedmá z devíti

seven_of_nine.jpg

Sedmá z devíti je fiktivní postava z amerického televizního sci-fi seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager.

Narodila se jako člověk jménem Annika Hansen a později byla asimilována Borgy a tím se stala Borgem s označením Sedmá z devíti - terciární doplněk unimatice nula–jedna, zkráceně pouze Sedmá z devíti nebo Sedmá. V epizod Škorpion ji zajme loď Voyager a kapitán Janewayová se postupně snaží v Sedmé opět probudit lidskou stránku.

Životopis


Sedmá z devíti se narodila v kolonii Tendara jako člověk se jménem Annika Hansenová hvězdného času 25479, podle pozemského kalendáře 24. června 2348. Jejími rodiči jsou Magnus a Erina Hansenovi. V dětství se o ní často starala teta Irene Hansen. Mimo jiné si Annika zamilovala červenou barvu a jahodový koláč. Láska k jahodám jí neopustila po celý život a to ani po asimilaci.

Rodiče Anniky Hansen byli neortodoxními badateli (exobiologové), kteří se zaměřovali na výzkum života ve vesmíru, konkrétně druhu Borgů. K jejich pozorování získali malou kosmickou loď USS Raven třídy Danube . Roku 2353 se šestiletou dcerou na palubě vypluli na dobrodružnou cestu do vesmíru s cílem navázat kontakt s objektem vědeckého zájmu – tedy Borgy. Po menších peripetiích dosáhli kýženého úspěchu, když objevili jejich Společenství. Využili nejmodernějších technologií, které je učinili neviditelnými vůči borgským technologiím a mohli se transportovat do borgské Krychle (domova Borgů). Ovšem záměr zneviditelnění byl úspěšný jen do momentu, než iontová bouřka vyřadila na přibližně 13.2 sekundy multi-adaptivní štíty, což bylo dost pro Borgskou krychli aby USS Raven zachytila a začala ji pronásledovat. Jako další lidé, kteří se dostali s Borgy do kontaktu, byla celá rodina asimilována – přetvořena k obrazu Borgskému. Annika se marně snažila schovat na můstku před zadržením.

Dřívější Annika Hansen získala novou identitu – Sedmé z devíti terciárního doplňku unimatrice nula, borgského vojáka a značnou část dospívání strávila v dozrávací komoře. U Borgů je zcela potlačen důraz na individualitu, na jedince samotného, vše je činěno ve prospěch Společenství. Na Zemi se tomu blíží srovnání s organizací společenství včel nebo mravenců. Následně se Sedmá podílela, v již nové roli na mnohých dalších asimilacích lidí, Ferengů, Cardassianů, Bajoranů a Klingonů.

Začátkem roku 2368 došlo k havárii rodné Unimatice Sedmé z devíti na neprobádané planetě v delta-kvadrantu a jejich kontakt s mateřským úlem byl přerušen. Borgové, kteří prošli asimilací v dospělosti, pocítili touhu k vymanění se z nové identity a návratu k původnímu životu. Zajímavé je, že takové nutkání se neobjevilo u Sedmé z devíti, příliš totiž srostla se Společenstvím a zcela se s ním identifikovala. Unimatice byla nalezena a zachráněna. Tento příběh však leccos vypověděl o charakteru postavy.

V průběhu války mezi neznámou rasou 8472 a Borgy v roce 2373 sehrála mediační roli federační loď USS Voyager. Kapitánka Kathryn Janewayová ve snaze zajistit přežití své posádky musela spolupracovat s Borgy a nabídla jim modifikované nanosondy, upravené hologramem Doktora podle parametrů, získaných při průzkumu lodi "rasy 8472", které byly posléze použity v torpédechjako zbraň. Sedmá z devíti spolupracovala s posádkou Voyageru (především Janewayovou a Tuvokem). Ovšem útok nepřátelské posádky rasy 8472 na Voyager, donutil Sedmou z Devíti obětovat Borgskou krychli a transportovat kapitána Jenewayovou a poručíka Tuvoka Federace s několika borgskými vojáky na USS Voyager. Mezi nimi byla i Sedmá z devíti, která naléhavě žádala o změnu kurzu Voyageru k nejbližší Borgské krychli, která byla v tom momentě vzdálena 40 světelných let. To zastupující velitel Chakotay odmítl (kapitánka byla vážně zraněna, když byla zasažena na krychli proudem energie vypálené z lodi rasy 8472 a v danou chvíli nevelela)a po manipulaci s ovládáním deflektoru nařídil poručíku Tuvokovi , aby otevřel nákladový sektor 2 směrem do volného vesmíru , čímž Borgy podtlakem eliminoval. Jediný, kdo celou událost přežil, byla Sedmá, která i nadále pokračovala v modifikacích nastavení deflektoru a vytvořila druh gravitonového paprsku, který vytvořil typ kvantové singularity, vedoucí do tekutého prostoru - domov rasy 8472. Během tohoto incidentu se podařilo Doktorovi uzdravit kapitána Janewayovou, která po seznámení se situací nařídila plnou spolupráci se Sedmou z devíti. Voyager úspěšně odzkoušel biomolekulární fotonová torpéda na 4 nepřátelských lodích a poté Sedmá opět aktivovala protokoly deflektoru k návratu z tekutého prostoru. Poté, co se podařilo porazit rasu 8472 se Sedmá z devíti pokusila unést Voyager a částečně asimilovala některé primární systémy lodi jako třeba Warp pohon. Nakonec jí byl energetickým výbojem deaktivován horní páteřní subprostorový nanotransvysílač, čímž bylo přerušeno její spojení mysli s Borgským kolektivem. Tak se v roce 2374 definitivně znovu ocitla na lodi Federace, odloučená od borgského Společenství.

Navykání si opět na novou identitu bylo obtížné, nechtěla se vracet ke svému předešlému životu a napříště odmítla používat původní jméno Annika. I přes částečnou spolupráci ze strany Sedmé, se párkrát pokusila o spojení s Borgy, což vedlo k jejímu zadržení a uvěznění. Z těla jí byly odstraněny borgské součástky, nikoli však úplně, což připomínala tvář doplněná implantáty.

Některé vlastnosti Sedmé z devíti z dob Společenství (např. vynikající zrak, odolnost), z ní učinily platného člena posádky. Příjemnou a humornou nevýhodou byl její snížený práh vůči synteholu.

Poté co USS Voyager navštívil místo b´omarského prostoru, kde havarovala loď Raven, se vybavily Sedmé vzpomínky. Opustila poté nakrátko loď Voyager, aby se záhy vrátila na její palubu.

Dále prožívala rozličné mise s posádkou lodi USS Voyager.

 

 

Rubriky

Jeri Ryan

Příspěvků: 0