Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeri Ryan

Ve chvíli, kdy se Jeri narodila, pracoval její otec Gerhard Flotian Zimmermann na americké vojenské základně ve Spolkové republice Německo jako hlavní seržant. Matka Sharon, která pracovala jako sociální pracovnice, jí přivedla na svět v Mnichově. Spolu se starším bratrem Markem vyrůstala do svých jedenácti let na vojenských základnách v Kansasu, Marylandu, Hawaii, Georgii a Texasu. Tehdy se její otec rozhodl odejít z armády a usadit se s rodinou ve městě Paducah (cca 20 000 obyvatel), v Kentucky. Na střední škole Lone Oak High School maturovala v roce 1986, kde získala v celonárodní soutěži stipendium ke studiu na Northwest University v Evanstonu, Illinois. Na univerzitě se stala členkou dívčího spolku "Alfa Fí" (ΑΦ), v němž se roku 1989 ucházela o jeho nejkrásnější členku v soutěži Miss ΑΦ. Vítězství jí zajistilo postup na celostátní Miss Illinois, ve které získala korunku nejkrásnější dívky, čímž se probojovala do celonárodní soutěže Miss USA, kde obsadila čtvrté místo. Další rok 1990 promovala na univerzitě s titulem "bakalář divadelního umění" (B.A.).


Ve školních letech si přála být zvěrolékařkou, ale ještě na střední škole začala hrát v místním ochotnickém souboru. Před ukončením univerzity získala první malou roli ve filmu LETADLA, VLAKY, AUTOMOBILY , bohužel její scéna byla nakonec vystřižena. Po absolutoriu začala navštěvovat konkursy a vydělávala si v reklamách. Svojí realizovanou první roli získala v sitcomu WHO´S THE BOSS? v roce 1991. Jako host se objevila v několika populárních seriálech - MATLOCK (1993), TO JE VRAŽDA, NAPSALA (1995), MELROSE PLACE (1996). Vedle toho přijímá role i v nezávislých filmech - "MEN CRY BULLETS" (1997) a "THE LAST MAN“ (2000).

Roku 1996 jí mohli diváci spatřit v televizním seriálu stanice NBC DARK SKIES, ve kterém ztvárnila roli mimozemské vyšetřovatelky Juliet Stuart. Po jedné sezóně byl seriál zrušen, přesto právě tato role pro Jeri Ryan znamenala zásadní zlom v její dosavadní kariéře. Všimli si jí totiž filmaři sci-fi a nabídli jí roli Sedmé z Devíti v seriálu STAR TREK: VOYAGER, která pro ni znamenala celosvětovou slávu a nálepku sex-symbolu. Název celé postavy je Sedmá z Devíti terciární doplněk unimatrice nula-jedna z doby působení jako Borg. Seriál obstál nejen u diváků, ale byl pozitivně hodnocen i recenzemi. Po skončení poslední sezony Voyageru roku 2001, přijala roli frustrované právničky Ronnie Cooke v seriálu BOSTON PUBLIC, kterou jí napsal David Kelley "přímo na tělo". Tento projekt byl zrušen v roce 2004.