Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tim Russ

Je synem státní úřednice a důstojníka Letectva Spojených států. Už v raném věku často cestoval a žil na mnoha vojenských základnách po celém světě. (Omaha, Nebraska, Taiwan, Filipíny, Turecko..) Vystudoval střední školu v Turecku, později získal titul na umělecké divadelní škole St. Edward’s v Texasu a také získal stipendium ke studiu na divadelní Státní univerzitě v Illinois. Naplno začal hrát v roce 1985, když se objevoval v populárních seriálech v menších rolích. (HILL STREET BLUES, THIRTYSOMETHING, 21 JUMP STREET, BEAUTY AND THE BEAST and THE FRESH PRINCE OF BEL AIR).


V roce 1987 se zůčastnil castingu na roli Geordiho La Forge do seriálu STAR TREK: THE NEXT GENERATION. Roli nezískal ale objevil se v několika drobných rolích několika epizod (TNG (“Starship Mine”), STAR TREK: DEEP SPACE NINE (“Invasive Procedures”) a ve filmu STAR TREK GENERATIONS. Když začal vznikat návrh na seriál STAR TREK VOYAGER, režiséři už znali Russovy herecké schopnosti velmi dobře. Russ je velkým fanouškem Star treku a už v době vzniku seriálu se velmi dobře vyznal ve světě, který Gene Roddenberry vytvořil a zvláště ve Vulkánských záležitostech. Roli Tuvoka – důstojníka na lodi USS Voyager tedy získal.

Russ ovšem nezůstal pouze u hraní v seriálu STAR TREK. Spolupracoval na scénáři několika epizod pro STAR TREK: DEEP SPACE NINE. Režíroval dokonce několik fun odnoží seriálu. Nezůstalo ovšem pouze u Star treku. Jako významnou můžeme vzít v potaz roli sarkastického portýra v komedii CHRISTINA APPLEGATE’S ABC, dále v SAMANTHA WHO?. Nedávno se také objevil v roli lékaře v epizodě seriálu HANNAH MONTANA.

Tim Russ není možná světově významným hercem, nicméně do srdcí milionů fanoušků Star treku se zapsal jako nezapomenutelný Tuvok. Své poslední slovo na televizní obrazovce zajisté ještě neřekl.