Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leonard Nimoy

Leonard Simon Nimoy, americký herec, filmový režisér, básník a fotograf, se proslavil hlavně rolí Spocka v seriálu Star Trek. Narodil se 26. března 1931 v Bostnu jako druhý syn Maxe a Dory Nimoyových (rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska). Vystudoval drama na Boston College a Antioch College v Ohiu. Po vojenské službě (dosáhl hodnosti seržanta) se zapsal v "Pasadena Playhouse" v Kalifornii. Pracoval jako taxikář, prodavač v obchodě s domácím zvířectvem, uvaděč v kině a výrobce sodové vody, aby mohl platit účty během jeho studia herectví.


Leonardův filmový debut byla malá role ve filmu QUEEN FOR A DAY (r. Arthur Lubin, 1951). Další různé role ve filmech a seriálech, takových jako ve filmu ZOMBIES OF THE STRATOSPHERE (r. Fred C. Brannon,1952) byly velmi cenné pro jeho budoucí hereckou kariéru. Jeho první velká filmová role ho čekala v roce 1952 a to ve filmu KID MONK BARONI (r. Harold D. Schuster). Ovšem největší popularitu mu přinesla práce pro TV, především úloha pana Spocka, napůl člověka, napůl Vulkánce v mimořádně úspěšném vědecko-fantastickém seriálu Star Trek (1966-69), která mu třikrát po sobě přinesla nominaci na cenu Emmy. Další nominaci získal za roli Morrise Meyersona v životopisném snímku ŽENA JMÉNEM GOLDA (r. Alan Gibson, 1982). Hostoval v mnoha seriálech a postavu Spocka si zopakoval také v některých dílech filmové série Star Treku. V roce 1977 slavil úspěch na Broadwayi v dramatu Petera Shaffera Equus, později absolvoval turné s muzikály Lionela Barta Oliver!, Josepha Steina Šumař na střeše a s vlastní one man show Vincent, v níž se představil jako malíř Van Gogh.

V 80. letech se začal víc věnovat režii. Natočil nejprve jen epizody seriálů (THE POWERS OF MATTHEW STARR, ROD SERLING'S NIGHT GALLERY), ale později se začal prosazovat i ve filmech. Zaměřil se na tvorbu romantických komedií, jejichž hlavním tématem jsou partnerské vztahy (TŘI MUŽI A NEMLUVNĚ, BÝT DOBROU MATKOU, SMĚŠNĚ O LÁSCE).

Je autorem devíti knížek poezie (např. You and I - 1973; I Thing of You - 1974; We Are All Children Searching for Love - 1977), deseti gramofonových alb, několika knih o fotografii, knihy comicsů Primortals a autobiografie I Am Not Spock (1975, Nejsem Spock). V roce 1954 se oženil s herečkou Sandi Zoberovou. Z manželství se Sandi má dceru Julii (narozena 1955) a syna Adama (narozen 1956). V roce 1987 se rozvedli. V roce 1988 se podruhé oženil. Jeho druhou ženou je Susan Bay.