Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kate Mulgrew

Katherine Kiernan Mulgrew se narodila 29. dubna 1955 do rodiny uznávané malířky Joan a úspěšného obchodníka a politika Thomase. Přišla na svět jako druhé nejstarší dítě a své dětství strávila společně se sedmi dalšími sourozenci v iowském Dubuque. Když opustila domov, aby mohla v New Yorku studovat herectví, nebylo jí ani dvacet let. Přijali ji na Konzervatoř Stelly Adlerové. Zároveň započala studia na New Yorské univerzitě, kterou ale po roce opustila, aby se mohla naplno věnovat hraní. Její první role na sebe nenechala dlouho čekat a Kate byla obsazena do role Mary Ryanové v soap opeře RYAN´S HOPE, u které vydržela dva roky.


První skutečně významná herecká příležitost přišla od ředitele programového oddělení NBC Freda Silvermana. Nabídl ji hlavní roli v seriálu KATE LOVES A MYSTERY. Zahrála si v něm manželku známého poručíka Columba a za její ztvárnění získala nominaci na Zlatý Glóbus v kategorii nejlepší dramatická herečka.

Následoval film LOVE SPELL, kde si zahrála s Richardem Burtonem. V Evropě natočila miniseriál MANONOVÉ V AMERICE, kde se jejím seriálovým partnerem stal Pierce Brosnan. Ve filmu VYHOĎ MÁTI Z VLAKU hrála společně s Danny DeVitem a Billy Crystalem. Za epizodní roli alkoholičky v seriálu MURPHY BROWN získala cenu Tracey Humanitarian.

Její životní rolí se stala postava neohroženého kapitána Kathryn Janewayové v seriálu STAR TREK: VOYAGER, který se vysílal po celých sedm sezón. Mezi všemi trekkies ji tato role učinila nesmrtelnou. Přesto se v původním obsazení počítalo s jinou herečkou, Genevieve Bujold, která natáčení vzdala po pouhých dvou dnech. Role kapitána Janewayové vynesla Kate cenu Saturn pro nejlepší televizní herečku a cenu Golden Satellite v kategorii nejlepší herečka v dramatickém televizním seriálu.

Od počátku své herecké kariéry se nevyhýbala ani divadelním prknům. V roce 1993 se mj. objevila na Broadway ve hře BLACK COMEDY po boku Petera MacNicola a po skončení natáčení Voyageru se k divadlu opět vrátila. Za ztvárnění Katharine Hepburn v ČAJI O PÁTÉ získala cenu Carbonell za nejlepší herečku. Ke své nejslavnější televizní postavě se po roce opět vrátila, tentokrát jako admirál Janewayová, ve STAR TREK: NEMESIS.

Se svým bývalým manželem Robertem Eganem má dva syny – Iana a Alexandra. V roce 1999 se provdala podruhé za demokrata Tima Hagana. Působí v Alzheimer´s Association, organizaci hledající lék a zabezpečující pomoc v oblasti této choroby, která Kate zasáhla i v jejím osobním životě. Její matka této nemoci v 78 letech podlehla. Vedle Kate podporují tuto významnou společnost i takové osobnosti, jako jsou Dick Van Dyke, Victor Garber nebo David Hyde Pierce.